Babakonyha

A másik nagyon vitatott kérdés a szoptatás után, hogy mikor kezdjük a baba hozzátáplálását. “Anyád már 2-3 hónapos korodban elkezdte a  hozzátáplálását. Tehéntejjel pótolta az anyatejet, és mégsem lett semmi bajod.” Ehhez hasonló kifogásokat fogsz kapni szüleidtől, akik majd nem értik, miért nem kezded etetni a kicsit, amint kibújt a pólyából. Sokan engednek a nyomásnak, s már 4-6 hónapos kor között elkezd gyümölcsöt, főzeléket adni a picinek. Most akkor kinek van igaza? Engedj szüleid, anyósod nyomásának, és etesd a kicsit, vagy tényleg várd ki a hat hónapot?

kisbaba hozzátáplálás, babakonyha, hozzátáplálás, 6 hónapos baba étkezése, szoptatás utánA WHO (Egészségügyi Világszervezet) és a WABA (A Szoptatásért Világszövetség) ajánlása alapján a babák körülbelül féléves koráig a kizárólagos szoptatás javasolt. Ha hat hónapos koráig tudod szoptatni, és a kicsi súlya megfelelően gyarapszik, akkor semmi szükség fél éves koráig a hozzátáplálásra! A védőnő úgy is szólni fog, ha úgy látja, nem megfelelően gyarapszik, tehát ne hallgass a kétkedőkre, szoptass minél sűrűbben!

Ha elérkezett a hat hónapos kor, akkor se hagyd abba a szoptatást!

Mindig szoptatás után próbálkozz a baba etetésével, mert akkor nyugodt és befogadóbb. Eleinte almával, őszibarackkal vagy banánnal (természetesen a magját kihagyva) lehet kezdened a szilárd táplálék bevezetését. Szoptatás után kínáld meg egy kis almapürével, és ha ízlik neki, másnap folytasd ugyanúgy almapürével. Egy fajta ételt legalább egy hétig adj neki, hogy ki tudd zárni az esetleges allergiás reakciókat! Ha elfogadta, és megszerette az ízét, egy hét múlva vezess be egy másik féle ételt, pl. az őszibarackot.

BabaPraktika tipp!

Mivel eleinte csak néhány kanálnyit fog elfogadni a kicsi, érdemes egy almát megpárolni, és jégkocka tartóban lefagyasztani. Így kis adagokat kapsz, elegendő egy jégkockányit felolvasztani, és azzal próbálkozni. Ez később is hasznos lehet, pl. ha a húst lefagyasztod kis adagokra. Elegendő csak néhány kockát elővenned a fagyasztóból, és a párolt zöldséghez vagy gyümölcshöz hozzákeverned.

A gyümölcsök szoktatása kb. 2 hónapig tartson, majd újabb két hónapig a zöldségeké, utána következzék a hús.

Használd ki a lehetőséget, és fagyassz le mindent, amit frissen meg tudsz venni. Meggyet, szilvát, zöldségeket, sütőtököt, így télen bármikor elő tudod majd venni a fagyasztóból.

Ha egy-egy ételről megbizonyosodtál, hogy nem allergiás rá a kicsi, akkor már kombinálható más, már kipróbált étellel.

NE FELEJTSD EL beszerezni kisbabád érkezéséig a nélkülözhetetlen Grapefruitmag-cseppet itt >>

Mit ne adj a babának?

Ne adj neki lisztet, tejtermékeket, tojást, cukrot, mézet, babapiskótát, magos gyümölcsöket (eper, málna, kiwi), mogyoróféléket egy éves koráig! A rizs és a rizsliszt viszont adható, hisz gluténmentes!

A későbbiek folyamán, ha már mindenféle zöldséget, gyümölcsöt bevezettél, egyáltalán nem muszáj külön pepecselni a főzéssel, nyugodtan eheti a családnak szánt levesben főtt zöldséget, husit. A berántás, habarás előtt azonban vedd ki belőle, amit neki szántál. (Ha a családi ebéd nem neki való, akkor persze külön kell főzni.)

Mi van, ha a kicsi nem hajlandó bébipapit enni?

Ha a kicsi nem fogadja el 6 hónaposan a kínált ennivalót, próbálkozz meg vele később, de semmiképp se erőltesd a szájába az ennivalót! 2-3 naponta, vagy hetente próbálkozz meg újra. Ha szépen fejlődik, és elég neki az anyatej, akár egyéves koráig is élhet kizárólag anyatejen!

Ha nincs kedved főzőcskézni…

Ha nincs kedved otthon főzőcskézni, akkor vásárolj nyugodtan babapüréket, azonban alaposan nézd meg a bébiételek cimkéjét, valójában mit is tartalmaznak! Előfordul, hogy a sütőtökpüréként eladott bébiétel 47%-ban tartalmaz sütőtököt, és a többi csak sallang. Ha lehetőséges, valóban sütőtököt tartalmazó bébiételt vegyél, és kerüld el a bóvli bébiételeket!

Nemrég volt hangos a sajtó a Tescoban kapható akciós bébiételektől! Tarts mindig nyitva a szemed, olvasd el a cimkét és ha valami gyanús, semmiképp se vedd meg, még ha csábító is a bébiétel ára.

Hozzátáplálási táblázat
Zöldség Gyümölcs Húsfélék, Tejtermékek Gabonafélék Fűszerek,
zsiradékok,
egyebek
6 hó sárgarépa, burgonya, édeskömény-
gumó, sütőtök,
cékla,
gesztenye
alma, őszibarack, meggy,
avokádó
gabonapelyhek
(búza, zab, rizs, kukorica)
7 hó Cukkini,
saláta
(főzeléknek elkészítve), brokkoli,
fehérrépa, pasztinák,
zeller,
spárga,
tök,
uborka sütve
vagy főzve,
passzírozott zöldborsó
(héj nélkül)

Paradicsom, banán,
körte,
szőlőlé,
narancs,
citrom

Csirke,
pulyka
1 kk étolaj
/ 1 dl
főzelék,
petrezselyem,
zellerlevél,
kapor,
metélőhagyma
8-9 hó Zöldborsó, karalábé,
kelkáposzta,
karfiol,
csicsóka,
vörös- és fokhagyma
(sütve vagy főzve)
Szilva, ringló, sárgabarack, görögdinnye, sárgadinnye, cseresznye

Marhahús, sertéshús*, csirkemáj max heti 1x
kefír, natúr joghurt, túró, sajt kis mennyiségben, főzelék vagy gyümölcs kiegészítéseként

Árpapehely, rozspehely Bazsalikom, kakukkfű,
borsikafű,
borsmenta,
szurokfű,
citromfű,
lestyán
(igen kis
mennyiségben).
10-11 hó Káposzta,
padlizsán,
zöldbab,
rebarbara,
mángold,
valamint heti
egy alkalommal
spenót vagy
sóska
Főtt tojássárgája
heti egy-két
alkalommal
12 hó Uborka nyersen
vagy savanyítva
(reszelve),
retek,
vöröshagyma
és fokhagyma nyersen,
szójatofu,
szójatej,
lencse,
sárgaborsó,
felesborsó bab,
csicseriborsó,
szójabab,
paprika

édesvízi és tengeri hal,
tehéntej, vaj, tejszín, tejföl, kecsketej és kecskesajtok, juhtúró, juhsajt

teljes kiőrlésű gabonák, köles, hajdina méz, tojásfehérje,
mandula, mogyoró, napraforgómag,
tökmag (olajos magvakdarálva,
vegetáriánus étrend esetén már korábban is) gyógynövényteák (menta, citromfű, csalán) gyümölcsteák
18 hó kivi, ribiszke, feketeribiszke, szeder, egres, csipkebogyó, áfonya, som, málna, eper, szamóca, déligyümölcsök (ananász, mangó, grapefruit, stb)

* egyes gasztroenterológusok szerint a sertéshús csak 2-3 éves kor után ajánlott!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .