A grapefruit mag titka
A gyógyszerészek évtizedek óta kutatják gyógyszerek megalkotásának lehetőségét. A legjobb és legegyszerűbb receptek azonban a gyümölcsökben találhatók meg. Például a papaya rákellenes hatásáról ismert. A grapefruit magja pedig felér a hagyományos antibiotikumokkal.
Tizenhét éve a floridai dr. J. Harich orvos és hobbykertész észrevette, hogy a „csodamagok” a komposztban nem akarnak elrothadni, így letesztelte gyógyhatásukat, amiből számtalan megállapítást nyert.
Mindegy, hogy húgyhólyaggyulladás, gombás fertőzés vagy fekély – a grapefruitmag hatóanyaga sok betegségen segít. Megszületett egy teljesen új és természetes antibiotikum.
Támadás a vírusok ellen
A világ számtalan kutatóintézete és egyeteme kezdte meg a kutatást, hogy rájöjjön a dolog nyitjára. Eredményeik figyelemre méltóak.
Már igen csekély töménységben (egy pohár vízben 8 csepp) a grapefruitmag-kivonat ugyanolyan sikert mutatott, mint minden más hagyományos antibiotikum. Felhasználási területe eléggé széleskörű: több száz különböző baktérium- és vírustörzs, közel 100 gombatörzs és nagyszámú egysejtű parazita ellen lehet könnyűszerrel támadást indítani.
A hasznos bélbaktériumok azonban a támadástól védettek, az immunrendszer aktiválódik és mellékhatásokra is csak akkor lehet számítani, ha a normális adagot négyezerszeresen túllépik. 2Nyugaton sok természetgyógyászatban tájékozott orvos többéves tapasztalatot szerzett már a „paradicsomi” elixírrel történő gyógyításban. A citrancs hatóanyagai elsősorban a gyomor- és bélpanaszok, a gombás betegségek, bőrgombás betegségek, megfázások, torok-, orr-, fülfertőzések, köröm-, fogínygyulladás és hüvelyfertőzés esetén váltak be.
De nap mint nap új meg új felhasználási lehetőségeket fedeznek fel. Még a HIV-vírus elleni harcban is nagy reményeket fűznek a kutatók a grapefruitmaghoz.
Hogy az AIDS-betegek és sok más kórházi páciens se fertőződjön meg a gyógyító centrumokban gyakran előforduló veszélyes baktériumokkal, amerikai klinikákon a mosószerbe grapefruitmag-kivonatot csepegtetnek a padló és az ágynemű hatékonyabb tisztítására. Ily módon fertőtlenítik az orvosi műszereket és a műtőket egyaránt. Az ivóvíz minősége is javítható, ha a hosszú távon egészségkárosító klórt grapefruitmag-termékre cserélik fel. Ezt Thaiföldön már eredményesen alkalmazzák. A tisztítóüzemek, uszodák is profitálhatnak ezekből a tapasztalatokból. A grapefruit anyagai természetesen gyorsan és káros melléktermékek keletkezése nélkül bomlanak le – így nem károsítják a környezetet sem.
Tudományos kísérleti eredmények
A grapefruitmag-kivonat elsősorban bioflavonoidot, glikozidot, C vitamint és néhány fehérjét tartalmaz. Ezeket a citrancs magjából és a gyümölcshús membránjából nyerik. A grapefruitmag hatóanyagai elpusztítják a kórokozók citoplazmájának membránját és szabályosan „kiéheztetik” őket anélkül, hogy az emberi szervezetet károsítanák. Ezáltal természetes módon semmisíti meg a vírusokat, baktériumokat, gombákat és parazitákat.
A grapefruit-mag felhasználási területei
Vírusos szemölcs (verucca), herpesz vagy nátha esetén – a grapefruitmag-kivonat külsőleg is használható. Vízben vagy olajban feloldva, öblögetésre, gargalizálásra, lereszelve a következő problémákon segít:
Száj és fogak: kisebb fekélyek, szájpenész, gombás fertőzés, rossz lehelet, szuvasodás, fogkő, fogínygyulladás
Torok és orr: nátha, köhögés, rekedtség, torokfájás, gégegyulladás
Bőr és haj: szőrtüszőgyulladás, vágott seb, bőrkiütés, övsömör, ekcéma, szemölcs, bőrgomba, korpásodás, fejtetű. Pár cseppet keverhetünk a hajsamponba is.
Gyomor-, bélrendszer: hasmenés, gombásodás, étvágyjavító, segít a normális bélflóra rendezésében, emésztésjavító.
Mellékhatások
Csak rendkívül ritkán fordul elő citrusallergia. Túlzottan nagy adagok szedésekor esetleg fejfájás, hasmenés és hasi görcsök jelentkezhetnek. A kivonat a szembe nem kerülhet, sötéten és szárazon tartandó.
Megfázás és influenza
Nagyon fontos a megelőzésben az immunrendszer megerősítése. A grépfrút természetes C-vitamin tartalma miatt segít ebben. Egyen naponta egy grépfrútot vagy igya meg a levét! Ha megfázott, jót tesz az aromaterápia: inhaláljon fejét kendővel leterítve forró grépfrútolajat, hiszen csíraölő és élénkítő hatású. Naponta egyszer vegyen gőzfürdőt 20 cseppnyi grépfrútkivonatot adva a fürdővízhez. Fontos, hogy hetente legyen legalább egyszer a szabadban, sétáljon. Egyen sok fokhagymát, hideg időben öltözzön rétegesen. Ha köhög, igyon mézes grépfrútlevet, és keverjen el grépfruitmag-kivonatot langyos vízben gargalizáláshoz.
Láz
Ismert módszer a házipraktikából a vádlitekercs: hideg ruhákkal tekerje körül vádlijait, és fedje száraz törülközővel. A priznic 1-2 órán át maradjon fenn, addigra megszárad. A torkát éjszakára tekerje be vékony (muszlin) kendővel, húzzon zoknit. Napi egy-kétszeri 5 csepp grépfruitmag-kivonat kikergeti önből a náthát, és leviszi a lázat. Néhány csepp grépfrútkivonat eukaliptusszal keverve csodát tesz, ha lábfürdőként alkalmazza. Mindig forró vízben áztassa lábát, és ne hagyja kihűlni a fürdővizet – akkor jó a hatás, ha lábai kivörösödnek.
Sebek és kiütések
Keverjen össze grépfruitmag-kivonatot avokádó- vagy olívaolajjal, és kenje be a sebhelyet. Ha levedzik a seb, készen kapható grépfrútpúdert használjon. Ha nedves zokniját, harisnyáját grépfrútban mossa át, megelőzi a láb izzadását is. A grépfrút fertőtlenítő hatású, így kisebb bőrplasztika vagy égési sérülések után jót tesz a grépfrútkenőcs.
Gyomorfájás
Fontos a mozgás, az egészséges étkezés, de kisebb gyomorégésnél vagy görcsnél segít a grépfrút is. Télen a vírusok gyakran a gyomorra mennek, nyáron a kóli és a szalmonella szedi áldozatait. Hasfájásra igyon langyos grépfrútlét, ha teltségérzete van, rágjon ananásztablettát!
Grépfruit a kozmetikában
Kitűnő konzerváló
A grépfrút különleges gyulladáscsökkentő és zsírégető képességeiről hallottunk már. Most, hogy felismertük, mennyire ártalmasak a szintetikus ápolószerek, a természetazonos ápolás felé fordulunk, melyben nagy szerepe lehet a grépfrútnak is.
A saját készítésű kozmetikumoknak van egy nagy hátránya: általában nem megoldott a konzerválás, az anyag megbuggyan, bebüdösödik és megpenészedik. Ebben segít a grépfrút, melynek magkoncentrátumából 0,2-1 %-ot hozzáadva a gyógykészítményekhez, meggátolhatjuk a megromlást. A koncentrátumot alaposan dolgozzuk bele a szerbe! Nemcsak a penészedést gátolja meg, hanem ápol is, így hatékony ellenszere az ekcémáknak, a herpesznek és a bőrkiütésnek.
A dezodoráns
A kozmetikaipar szintén felismerte a természetes tartósítás előnyeit, és felismervén a mag fertőtlenítő hatását, piacra dobott sok grépfrútos tartósítóanyagú krémet is, melyek közül választhatunk, amennyiben nem akarunk otthon pepecselni. A grépfrút erősen fertőtlenítő hatású és gyulladásgátló, így frissé teszi a hajat, tisztítja a fogakat, gátolja a fogszuvasodást, természetes módon dezodorál. Akinek izzad a lába, érthetően szenved emiatt. Az izzadást a gombák fokozzák, ezeket azonban könnyű megszüntetni. Okozhatja a problémát szintetikus zokni és zárt edzőcipő is, de a segítség mindkét esetben a grépfrút: 50 csepp magkoncentrátumot rakjunk egy lavór meleg vízbe, s áztassuk benne a lábunkat! Utána púderezzük be a lábfejeket grépfrútpúderrel, és csak természetes alapanyagú zoknit viseljünk!
Az intimebb részek izzadása és szagtalanítása a grépfrútkivonattal szintén egyszerűen megoldható. Tegyen egy pohárnyi vízzel kevert grépfrútkoncentrátumot (15-20 csepp) egy pumpás flakonban, s ezzel dezodorálja hónalját! Egyéb testrészeit mossa grépfrútos vízzel! Vigyázat! Soha ne önmagában használja a grépfrútkivonatot, mert mar! A fejbőr betegségeire a grépfrútkivonat pozitív hatása szintén bizonyított, akár viszketésről, akár ekcémáról vagy korpáról van szó: a samponhoz tegyen hozzá 5-10 csepp magkoncentrátumot, masszírozza be alaposan, és öblítse le. Ha komoly gondjai vannak fejbőrével, akár 20 cseppig is felviheti a dózist, és használja a keveréket (három kanál víz, plusz 20 csepp grépfruitmag-kivonat) a hajmosások közben kúraszerűen.
A bőrtisztító
A rossz állapotú bőrnek sok kiváltó oka lehet: emésztési problémák, hormonális változás, környezeti okok, allergiák stb. A bőr tisztítására és megnyugtatására tegyen 5 csepp koncentrátumot a tenyerébe, és gyorsan masszírozza körbe az arcát. Természetesen csípni fog egy kicsit – ha nagyon érzékeny a bőre, vásároljon lemosó tejet, és keverjen össze grépfruitmagolajat. Az ajkak ápolására avokádó-, mandula- vagy olívaolajat keverjen a koncentrátumhoz, így ajkai kipirulnak, a töredezett felhám leválik.
A rossz szagú lehelet oka szintén sokfajta lehet: rossz fogak, rossz emésztés. A fogszuvasodás és fogínysorvadás megelőzésére használjuk a grépfrútos fogmosást naponta háromszor. Nedves fogkefével dörzsöljünk végig a fogakon 1-2 cseppnyi koncentrátumot, 5-10 cseppnyi grépfruitmag-kivonatos vízzel pedig öblögessünk minden fogmosás után! Használja kúraszerűen vagy nap mint nap! A grépfrút tisztán tartja a fogkefét, és megakadályozza a baktériumok megtelepedését is.
Grépfruitmag-kivonat a testápolásban
Ha hiszik, ha nem, a grépfruitmag-kivonatot nemcsak egészségünk megőrzéséhez, hanem testünk ápolásához is használhatjuk. A mikéntről az alábbiakban olvashatnak.
Intimszféra: Adjunk néhány csepp kivonatot fürdővízünkhöz, vagy dörzsöljünk néhány cseppet a vizes mosdókesztyűbe. A kivonatot soha ne használjuk hígítatlanul a nemi szerveken, mert erős irritációt válthat ki.
Száraz ajkak: A száraz ajkak könnyen berepedezhetnek, s a baktériumok miatt nehezen gyógyulnak. Keverjünk össze egy evőkanál olajat négy csepp kivonattal, és ezzel kenjük be ajkainkat naponta többször is.
Mitesszerek: A mitesszerek eltávolítása után a grépfruitmag-kivonat nagyon jól fertőtlenít.
Szájszag: Egy pohár vízhez adjunk 3-9 csepp kivonatot (az érzékenységtől függően), és ezzel öblögessük szánkat és garatunkat is.
Borotválkozás: Megelőzésként tegyünk néhány cseppet a kivonatból borotvahabunkba vagy a borotvára, hogy így az esetleges sérüléseket mindjárt fertőtleníthessük. Az arcvízhez is érdemes néhány cseppet keverni.
Pattanások: 3-5 csepp kivonatot dörzsöljünk el vizes kezünkön, és vigyük fel azt nedves arcbőrünkre. Masszírozzuk egy kicsit be, hagyjuk néhány percig hatni, majd alaposan öblítsük le. (Vigyázzunk, hogy a kivonat ne kerüljön a szembe!)
Korpás fejbőr: A korpát gyakran a fejbőr gombás megbetegedése okozza. Cseppentsünk 5-10 csepp kivonatot a szokásos mennyiségű samponba és masszírozzuk vele kb. 2 percig hajunkat és fejbőrünket. Ezt a hajmosást eleinte 2-3-szor, később hetente egyszer ismételjük meg. A korpásodás megszűntével megelőzésként kéthetente mossunk így hajat. (Vigyázat: a kivonat ne kerüljön a szembe!)
Izzadó lábak: 10 csepp kivonatot keverjünk bele egy tojástartónyi olajba és az érintett részeket reggel és este masszírozzuk be vele. Ugyanilyen hatásos a grépfruitmag-kivonatot tartalmazó lábpúder is. Lábfürdő is készíthető a következő módon: adjunk 50 csepp kivonatot egy tál vízhez, fürdessük benne néhány percig lábainkat, majd alaposan töröljük meg őket. Váltsunk gyakran zoknit, és adjunk néhány csepp kivonatot a mosás utolsó öblítővizéhez.
Izzadtságszag: adjunk kb. 15-20 csepp kivonatot egy csészényi vízhez, tegyük egy permetezőpumpába, és rázzuk jól össze. Majd a keveréket permetezzük hónaljunkba. Néhány csepp kivonattal a bevizezett bőrt is bedörzsölhetjük.
Grépfruitmag a háztartásban
Bármilyen meglepően is hangzik, a grépfruitmag-kivonatot nemcsak egészségünk megőrzésére, hanem környezetünk tisztán tartására is használhatjuk! Hogyan? Az alábbiakból kiderül.
Padlótisztítás
A padló fertőtlenítéséhez egy vödör vízbe tegyünk 30-50 csepp kivonatot, majd jól keverjük össze, s ezzel mossuk fel a parkettát, a linóleumot vagy a járólapot.
Élelmiszerek fertőtlenítése
Keverjünk el egy liter vízben kb. 20 csepp grépfruitmag-kivonatot. Ebbe az elegybe tegyük bele a gyümölcsöt, zöldséget, salátákat, halat, kagylót és a húst. Ez a keverék néhány perc alatt segít elpusztítani a nemkívánatos parazitákat, kórokozókat és a penészt.
Takarítás
Erős antibakteriális és gombaölő hatása miatt a grépfruitmag-kivonat ideális kiegészítője szinte minden biológiai háztartási tisztítószernek. 10-20 csepp általában elegendő egy liter vízhez.
Élelmiszerek eltarthatósága
Ha egy liter vízbe 20 csepp kivonatot keverünk, és néhány percig beletesszük az élelmiszereket, mint pl. saláta, zöldség, hal és hús, megakadályozhatjuk a bennük levő csírák, a paraziták és a penész továbbszaporodását.
Házi szökőkutak
A kivonat megakadályozza a szökőkutak vizének elfertőződését és algásodását. Adjunk 10 cseppet egy liter vízhez, jól keverjük el, majd öntsük a szökőkút vizéhez. Néhány hónap elteltével ismételjük meg a fertőtlenítést.
Sajtkonzerválás
Hogy a sajt penészesedését megakadályozzuk, keverjünk el 10 csepp kivonatot egy pálinkáspohárnyi vízben, és dörzsöljük be vele a sajtot.
Szobaspray
Hígított formában a kivonat kiválóan alkalmas pl. betegszobák levegőjének fertőtlenítésére. 40 csepp kivonatot keverjünk el fél liter vízzel, és a jól felrázott oldatot permetezzük szét a szobában.
Penészesedés:
Élelmiszerek
Tegyük a penészes élelmiszereket néhány percre grépfruitmag-kivonatos oldatba (1 liter vízhez 20-30 csepp kivonat).
falak, fa, tapéta vagy szőnyeg
Mivel ezeken a területeken a penészesedést kiváltó okok általában nem szűnnek meg egyszerűen, magasabb koncentrátumú oldatot kell használnunk. Akár 60-100 cseppet is elkeverhetünk 0,5 l vízben, majd öntsük egy permetezőpumpába, és jól rázzuk fel. az adott területet többször permetezzük be.
virágföld felszíne
30 csepp kivonatot keverjünk el egy liter vízben, és ezzel az oldattal permetezzük be a földet. Néhány cseppet az öntözővízhez is adhatunk.
vágódeszka fertőtlenítése
Mivel a vágódeszkán gyakran nyers élelmiszereket is szeletelünk, könnyen előfordulhat, hogy paraziták, penész és baktériumok tenyésznek rajta. Leginkább nyers hús, hal és felvágottak esetében lehet szükség fertőtlenítésre. Ilyenkor 30 csepp kivonatot belekeverünk egy pohár vízbe, majd ráöntjük a deszkára. Az oldatot néhány percig hatni hagyjuk, majd lemossuk.
Padlószőnyeg
Minden vizes vagy nedves tisztításkor használt tisztítószerhez keverhetünk néhány csepp grépfruitmag-kivonatot.
Toalettisztítás
Néhány csepp kivonatot adhatunk az egyébként használt szerhez.
Mosás
Az ágyneműk, a fehérneműk és a zoknik fertőtlenítéséhez adjunk kb. 20 csepp kivonatot az utolsó öblítővízhez.
Favédelem
A grépfruitmag-kivonat gomba- és korhadásgátló hatást gyakorol a fára. Fából készült értékes műalkotásokat ajánlott 50% gréprútmag-kivonat és 50% glicerin keverékével bőségesen bedörzsölni, lefesteni, befújni vagy a keverékbe belemeríteni. Tetőfedő állványzatra elegendő a kivonat 10%-a.
Klímaberendezések/levegőpárásítók
Ezeknek a berendezéseknek a víztároló részeiben általában nagy mértékben elszaporodhatnak különféle kórokozók, ezek nagyon jól kitisztíthatók grépfruitmag-kivonattal. A kivonatot még a berendezésbe való betöltés előtt jól keverjük el a használt vízzel. Ajánlott magas koncentrációban használni a kivonatot. A forgalomba hozott oldatból 1 liter vízhez kb. 50 cseppet keverjünk. Mivel a kivonat fertőtlenítő hatása idővel elmúlik, néhány hónap elteltével kell megismételni a tisztítást.
Mire jó?
Általánosságban azt mondhatjuk, hogy e kérdésben fontos kikérnie egy orvos, természetgyógyász vagy gyógyszerész tanácsát, illetve ajánlott megfogadni a termék előállítójának utasításait is. A kivonatot mindenütt használhatjuk, ahol a betegséget vagy a funkcionális zavart baktériumok, vírusok, gombák, netán paraziták váltották ki. A grépfruitmag-kivonat úgy belsőleg, mint külsőleg alkalmazható!
A kivonatot mindig gondosan kell hígítani, az egyetlen kivétel, ha szemölcsök, körömgomba és – amennyiben a bőr még nem károsult – lábgomba ellen használjuk.
Belső használatkor a szükséges számú cseppet egy pohár vízbe vagy gyümölcslébe kell tenni, és jól elkeverni. Pici babák esetében néhány cseppet keverjünk gyümölcslébe, és cumisüvegből itassuk meg. A frissen préselt narancslé erre a célra nagyon alkalmas, mert szinte teljesen neutralizálja a cseppek keserű ízét. A tablettákat és kapszulákat az előállító utasításai alapján szedje be.
Külső alkalmazás esetén a cseppeket vízzel, növényi olajjal vagy glicerinnel hígíthatjuk. Itt is él az aranyszabály: alaposan elkeverni! Hígítatlanul használva a cseppek irritálhatják a bőrt, és a beteg szöveteket feleslegesen megtámadhatják. Jó példa erre, hogy ha valaki a bőrgombáját naponta kétszer hígítatlan cseppekkel ecseteli, az érintett részek nem javulnak, sőt erősen bepirosodnak. Javulás csak akkor várható, ha a kivonatot olajjal hígították.
Különösen kell ügyelni a hígításra, ha nyálkahártyát kezelünk, legyen az egy alkalmanként fájdalmat okozó koronás fog vagy viszketés a hüvelyben.
Mint már említettük, hígítatlanul csak szemölcs esetén (1 cseppet viszünk fel) és a körmökön használhatjuk a cseppeket. A körmök körülötti bőrt azonban csak hígított kivonattal kezeljük. A lábgomba kezdeti stádiumban ecsetelhető hígítatlanul, de csak nagyon vékonyan kenjük be az érintett részt! Előrehaladott stádiumban, ha a bőr már túlságosan károsult, olajba kell keverni a cseppeket.
A helyes dózis
Belső alkalmazás esetén alapvető szabályként fogadhatjuk el a következőket: naponta 2-3 alkalommal vegyen be 3-15 cseppet, lassan emelve a dózist úgy, hogy kb. egy hét elteltével érkezzünk el a 15 csepphez. A lassú dózisemeléssel lehetőséget biztosítunk a szervezet számára, hogy alkalmazkodjon a kivonat hatásaihoz.
Kivételt képeznek a következő esetek:
· Rendszeres vagy ismétlődő használatkor, illetve akut esetekben, amikor azonnali hatást szeretnénk elérni, mindjárt nagyobb dózissal indíthatjuk a kezelést. Kérjük, hogy ez esetben vegyék figyelembe a méregtelenítésre és a bélflóra újratelepítésére vonatkozó utasításokat.
· Ha fennáll a citrusokkal szembeni allergia gyanúja, egy cseppel kezdjük a kúrát, és a dózist nagyon lassan, a szervezet reakcióival összhangban emeljük.
· Ha erős kandidiázissal van dolgunk, különösen alacsony dózissal kezdjük. Súlyos esetekben akár napi 2-3-szori 1 cseppel indítsuk a kúrát. Ha erőteljes méregtelenítési reakciók lépnek fel, a dózist nagyon lassan, akár több héten keresztül emeljük, mindig ügyelve a szervezet visszajelzéseire.
· Csecsemőknél és gyermekeknél természetesen kisebb dózisban adjuk a kivonatot.
· Testesebb emberek esetében elképzelhető, hogy magasabb dózis szükséges a kívánt hatás eléréséhez. Ebben az esetben több vízzel hígítsuk a kivonatot, vagy a szükséges napi adagot négy részben vegyük be
Babaápolás
A babaápolásnál használhatjuk fertõtlenítésre (20 csepp kivonatot cseppentsünk 1 liter vízhez, jól keverjük el, majd 20-30 percre tegyük az oldatba a cumikat vagy játékokat), és a babapopsin megjelenõ kiütések (pelenkadermatitisz) kezelésére (10 csepp kivonatot keverjünk el egy-két evõkanál babaolajjal, és ezzel finoman kenjük át az érintett területet).
Lehet-e grépfruitmag-kivonatot terhesség idején is használni?
A mai napig a grépfruitmag-kivonatnak terhesség esetén semmilyen káros hatását sem ismerjük, bár ezzel kapcsolatosan még nem végeztek részletesebb tudományos kísérleteket.
Mikor ajánlott szedni a grépfrút-kivonatot?
Elsősorban az emésztés támogatására (keserűanyagai miatt epehajtó, étvágyhozó, emésztésserkentő), fertőtlenítő hatásának köszönhetően bakteriális, vírusos és gombás fertőzések kezelésére – külsőleg és belsőleg is. A cseppek szedését célszerű kis adagban (napi 3 × 3-5 csepp) elkezdeni, majd szükség esetén naponta, kétnaponta 2-3 cseppel emelni. 3 hétnél tovább ne használjunk folyamatosan grépfruitmag-kivonatot, különösen ne nagy adagban. A tömény oldatot mindig fel kell hígítani, mert felmarhatja a nyálkahártyát.