A baba fejlődése 10 – 12 hónapos korig
Vajon jó ütemben fejlődik a babád? Már ülnie kellene, de kisbabádat egyáltalán nem érdekli a dolog? Folyton csak a kezével játszik, s a játékok nem érdeklik? Már hat hónapos de még nem tud mászni? Ehhez hasonló problémák miatt aggódik a legtöbb anyuka. Az alábbiakban sorra vesszük hogyan alakul a baba fejlődése hónapról hónapra. Ötleteket, tippeket kapsz, mire figyelj, vagy hogyan játssz a kicsivel.
10 hónapos a kisbabád
Most már bármikor megeshet, hogy a kicsi feláll. Így sokkal könnyebben felfedezi a környezetét. Előszeretettel mászik fel a székekre, magasabb helyekre, mivel még nem alakul ki a félelemérzete. A kezedbe kapaszkodva stabilan áll, rugózik, esetleg lépeget. Rohamosan fejlődik a kézügyessége. Apróbb tárgyakat kiszedeget a tartójukból. Beszéde, értelme ugrásszerűen fejlődésnek indul. Folyamatosan ismételget, utánoz, egy-egy szót már ki tud mondani. A szeme láttára elrejtett tárgyakat mindig ugyanazon a helyen keresi. Ismeri, és rámutat testrészeire.
Mire figyelj!
Kicsikéd egyre veszélyesebb mutatványokat hajt végre, felmászik mindenre, lerángatja az asztalterítőt, fiókokat nyitogat, így most már elengedhetetlen, hogy gyerekbiztossá tedd a lakást! Ha van rá lehetőség, alakíts ki egy szobában egy kis kuckót neki, ahol akadálymentesen, bátran indulhat felfedező útra.
Mit játssz a kisbabáddal?
Állíts fel sátrat ahová elbújhat, de ha nincs, akkor egy nagyobb kartondoboz is megteszi, amire ajtót, ablakot vágsz.
Fedezzétek fel együtt az udvart, a háziállatokat!
Mehet továbbra is a babamasszázs, a hancúrozás, apával bírkózás, babatorna.
A plüssökkel játssz el neki egy kis történetet, beszélj mókás hangon.
Olvass neki estimesét.
Énekelj, mondókázz a babának. Tapsoljatok a dalocska ütemére.
Kérdezz rá a testrészeire, s ő mutassa meg mi hol van.
Versenyezzetek egy játékért. Természetesen hagyd, hogy ő érjen oda előbb.
11 hónapos a kisbabád
A kicsi már alig mászik, a legszívesebben egész nap ácsorogna. Élvezi ezt a helyzetet, hiszen „fentről” másképp látja a világot. Képes már kapaszkodva, álló helyzetből leguggolni, lehajolni a játékaiért. Egy vagy két kézzel kapaszkodva jár, tanulja az önálló megállást. Mindkét kezét felváltva használja. Éntudata fejlődik, próbálja egyre többször érvényesíteni akaratát. A „nem” tagadó és tiltó fogalma kitisztul tudatában, így makacsul ellenáll, ha kérsz tőle valamit.
Mire figyelj!
Figyelj oda, hogy ne eröltesd a járást! Ha túl sokszor járatod a kicsit a kezénél fogva, akkor nehezebben tanulja meg az önálló járást, azt hogy hogyan kell elesni a popsijára, hogy hogyan kell különböző tárgyakba kapaszkodni és persze, hogy anya nincs mindig ott vele.
Mit játssz a kisbabáddal?
Előveheted a zsírkrétát, hátha érdekesnek találja a firkálást! (Csak felügyelettel!)
Fuvarozzatok egy nagyobb kocsival tárgyakat a szoba egyik helyéről a másikra.
Építsetek legó kockákból tornyot és borítsátok el.
Add a kezébe a kanalat, had próbálkozzon az evéssel.
Báboz neki játékfigurákkal.
Engedd, hogy főzés közben ő a konyhai edényeiddel játsszon.
Gyakoroljatok puszit cuppantani, pápát inteni.
Építsetek alagutat, ami alatt a kisautót áttolhatja.
12 hónapos a kisbabád
Kicsikéd első születésnapja környékén megteszi első bátortalan lépéseit. Ne ijedj meg, ha egy éves korára nem jár el a kicsi, az sem ritka, aki 18 hónaposan indul el először, de vannak kirívó példák, amikor egy 9 hónapos baba vígan szaladgál! Egy éves korban a kicsi szabadon használja mindkét kezét, jobb vagy balkezesség még a későbbiekben alakul ki. Önállósodási törekvései nap, mint nap egyre erősebbek, öltözködésben besegít, nem szeret lefeküdni, előszeretettel hangoztatja a “nem” szócskát. Ideje szigorú szabályokat felállítanod, és következetesen betartatnod a babával.
Mire figyelj!
12 hónaposan a gyerekek még egymás mellett játszanak, de figyelik a társaságot, sokak igénylik a közös programokat anyával és más lurkókkal, így ha lehetőséged van, járj baba-mama klubokba, vagy jöjjetek össze néhányan az ismerős kismamákkal.
Mit játssz a kisbabáddal?
Beszélgessetek játéktelefonon.
Tegyél egy tányérba apró falatkákat, hogy az ujjával felcsipegethesse.
Adj a kezébe egy tálcát, tegyél rá egy kiskockát és biztasd, hogy vigye oda apához.
Legóból építsetek tornyot.
Mondókázzatok, táncoljatok együtt.
Adj a kezébe egy fakanalat és dolboljatok fele egy műanyag edény alján.
Egy üres fél literes műanyag flakonba rakj néhány babszemet és had játsszon vele.
Játszatok bújócskát.
Kergetőzzetek, fogócskázzatok.
Ne hagyjátok abba a fürdés utáni babamasszázst, babatornát, és az apával való birkózást!